Güzellikler ile Dolu İzmir

Ege’nin incisi, insanlık tarihinin 8,500 yılına tanıklık eden İzmir, görülmesi gereken tarihi yerleriyle keşfedilmeyi bekliyor. Bünyesinde birçok farklı kültür, dil ve din barındıran şehir, tarih boyunca en önemli buluşma noktalarından birisiydi.

Tarihinde birçok farklı isme sahip olan kentin, en çok bilinen adının Smyrna olduğu sanılıyor. Görenleri kendine hayran bırakan hoşgörü kentinin, geçmişte Hitit, Frigya, İyon, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Moğol ve Osmanlı gibi birçok büyük medeniyete ev sahipliği yaptı.

Zengin tarihi, doğal güzellikleri ve büyük kültür mirasıyla gözde turizm kenti İzmir’de gezilecek tarihi yerler sayıca fazla. Bazılarını İzmirlilerin dahi bilmediği listeye göz atın, sevdiklerinizle paylaşın.

1- Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, 1901’de Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü için Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından yaptırılıyor. Birçok tarihi olaya tanıklık eden bu zarif yapı, adeta bir inci gibi Konak Meydanı‘nı süsleyerek İzmir’in sembolü haline geliyor. İzmirlilerin en önemli buluşma noktalarından biri haline gelen Konak Saat Kulesi, kente gelenlerin de önünde mutlaka fotoğraf çektirmek isteyecekleri sembollerden.

2- Asansör

Asansör, Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki yükselti farkından dolayı, ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla 1907’de Musevi iş adamı Nesim Levi tarafından yapılıyor. Şimdilerde terasındaki kafe ve restoranıyla, enfes körfez manzarasını görmek isteyen ziyaretçilerin vazgeçilmezleri arasında gösteriliyor. Ayrıca Asansör’ün Mithatpaşa girişinde yer alan Dario Moreno Sokağı eski İzmir evleri ile dikkat çekiyor.

3- Agora

Agora, İzmir’in Namazgah semtinde bulunan ve görünümüyle Roma dönemine ait olduğu düşünülen antik yerlerden biri. İzmir Agorası’nın ticari olmaktan çok devlet agorası olarak kullanıldığı bilinenler arasında. Osmanlı döneminde mezarlık ve namazgah olarak kullanılan mekanda yapılan kazı çalışmaları sonucu, buranın bilinen en büyük Agora olduğu ortaya çıkıyor.

4- Pasaport İskelesi

Pasaport İskelesi, yapımına 1867’de başlanan ve ancak 1884’te tamamlanabilen iskele ve gümrük binasını bir arada barındırıyor. Yapımının bu kadar uzun sürmesinin nedenleri arasında 1922 İzmir Yangını’nda zarar gören yolcu salonunun yeniden inşa edilmesi de bulunuyor. İzmir’deki en güzel gün batımının izlenebileceği noktalardan biri olan Pasaport İskelesi, günümüzde Körfez vapurlarının yanaştığı, önemli bir yolcu potansiyeline sahip iskeleler arasında bulunuyor.

5- Konak Camii

Konak Yalı Camii, Hükümet Konağı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yer alan ve Konak Meydanı ile özdeşleşmiş yapılardan biri. İzmir’in en zarif yapılarından olan Camii, Mehmet Paşa’nın kızı Ayşe Hatun tarafından yaptırılıyor. 18. yüzyıl klasik Osmanlı mimarisi izleri taşıyan cami, muhteşem firuze çini süslemeleri ve sekizgen planıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

6- Hükümet Konağı

Hükümet Konağı, İzmirliler için büyük önem taşıyan binalardan biri olarak biliniyor. 1868-1872 yılları arasında yapılan konak, zamanla kentin simgelerinden biri haline geliyor. Konak Meydanı’nda bulunan ve “Şehrin en yüce binası ve en büyük ziyneti” diye tanımlanan bina, ulusal bağımsızlık savaşı olan Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir yere sahip. 1922’de Türk ordusunun İzmir’e gelmesiyle Hükümet Konağı’na çekilen Türk Bayrağı, İzmir’in kurtuluşunun da simgesi haline geliyor.

7- Cumhuriyet Meydanı

Pasaport Vapur İskelesi’nin yanı başında bulunan Cumhuriyet Meydanı, İzmir’in tüm resmi kutlama ve organizasyonlarının yapıldığı tek ve en eski meydan. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” komutunu simgeleyen ve 1933’te İtalyan heykeltıraş Pietro Canunica tarafından yapılan anıt, bugün kentin de en önemli simgeleri arasında yer alıyor.

8- Konak Pier (Eski Gümrük Binası)

Mimarisi Gustave Eiffel’e ait olan Konak Pier, İzmirlilerin soluk aldığı noktalardan biri. Başta büyük bir depo ve ardından balık hali olarak da kullanılan bina, yapılan restorasyonların ardından günümüzde alışveriş merkezine dönüştü. İçinde birçok mağaza, sinema salonu, kitap evleri ve birbirinden güzel kafeler bulunan pier, deniz kenarında oturup vakit geçirmek isteyenlerin vazgeçilmezleri arasında. Pier’i Konak ile Pasaport iskeleleri arasında görmek mümkün.

9. İzmir Atatürk Müzesi

İzmir Atatürk Müzesi, 1875-1880 yılları arasında konut olarak yapılsa da 1927’de belediye tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e armağan ediliyor. Bina, Atatürk’ün İzmir’e geldiğinde kaldığı ve çalışmalarını sürdürdüğü evi haline geliyor. Alsancak 1. Kordon’da bulunan ve 1941’de müzeye dönüştürülen mekan, bembeyaz dış cephesiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

10. İzmir Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi, Arkeoloji Müzesi’ne bitişik bir bina olarak 19. yy’da neoklasik tarzda inşa ediliyor. 1831’de hastane olarak kullanılan bina, 1845’te Fransızlar tarafından fakir Hristiyan aileler için bir bakımevine dönüştürülüyor. 1988’de müze olarak kullanılmaya başlanan bu yerde, birçok etnografik eserlerin yanı sıra, yok olmaya yüz tutmuş mesleki sanatlar da tanıtılıyor. Konak Tüneli‘nin girişinde Varyant‘ın yanı başında bulunan müze, mimarisi ile de dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir